Ako vybrať obraz?

Zaobstaraním obrazu razom premeníte holú stenu v nápaditý kút miestnosti, ktorý navodí príjemnú atmosféru a zútulní celý byt. Pri vyberaní sa zamerajte na typ miestnosti, jej primárne využitie a prevažujúci štýl. Dôležitú úlohu zohrá aj veľkosť obrazu, rozmiestnenie a typ rámu. V neposlednom rade sa krátko zastavíme aj u údržbe a čistení.

Zaobstaraním obrazu razom premeníte holú stenu v nápaditý kút miestnosti, ktorý navodí príjemnú atmosféru a zútulní celý byt. Pri vyberaní sa zamerajte na typ miestnosti, jej primárne využitie a prevažujúci štýl. Dôležitú úlohu zohrá aj veľkosť obrazu, rozmiestnenie a typ rámu. V neposlednom rade sa krátko zastavíme aj u údržbe a čistení.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

S čím začať

Preferovaný štýl

Najskôr si vyjasnite, do akého typu interiéru obraz kupujete. Ideálne by mal vybraný motív a farebné vyhotovenie ladiť so štýlom miestnosti. Definujte si, aký dizajnový prvok vo vašom byte prevláda. Do tradičnejších interiérov s dreveným nábytkom sa skôr hodia prírodné motívy, ako sú krajiny a rastliny. Milovníci umenia môžu tiež siahnuť po známych impresionistických replikách či obľúbených Van Goghových reprodukciách. Modernejšie domácnosti minimalistického štýlu môže krásne dozdobiť abstraktné umenie, alebo napríklad čiernobiele motívy svetových metropol.

Do akej miestnosti

Pri výbere obrazu nezabudnite zohľadniť, akú funkciu by mal ideálne plniť. Obrazy pochopiteľne slúžia ako dekoračné bytové doplnky, ale vhodnou farebnou kombináciou či spôsobom vyobrazenia môžu navodzovať špecifickú atmosféru. To môžete využiť pri výbere obrazu do kuchyne, kam sa najčastejšie obstarávajú nástenné dekorácie s motívmi jedla, korenia, horúcich nápojov a iných potravín, ktoré podporujú chuť do jedla. Podobne tomu je v spálni. Tam by sa mali voliť skôr také obrazy, ktoré pomocou tlmivých farieb sprostredkujú upokojujúce pocity ideálne na zaspávanie.

Do detských izbičiek sa často vyhotovuje väčší počet malých obrázkov so zvieratkami, rozprávkovými postavičkami alebo napríklad autíčkami. Vždy samozrejme záleží na vkuse a veku dieťaťa. Obrazy môžete zavesiť aj v kancelárii či v pracovnii, kde vám zvolený motív môže pomôcť so sústredením a koncentráciou. Z tohto dôvodu sa do pracovného prostredia najlepšie hodia abstraktné nerušivé vzory.

Pri výbere sa riaďte predovšetkým intuíciou a vlastným vkusom, všeobecné poučky slúžia skôr na inšpiráciu

Na čo sa zamerať

Veľkosť

Rovnako ako je štýl individuálnou záležitosťou, tak je tiež veľkosť obrazu otázkou osobných preferencií. Pri výbere odporúčame prihliadať na bezprostredné okolie. Najväčšími obrazmi sú väčšinou tie do obývacích izieb, či spální. Tu sa môžete riadiť poučkou, že ak hľadáte ideálnu veľkosť plátna pre prázdnu stenu, optimálny rozmer by mal vypĺňať tri osminy šírky steny. Ako tento rozmer (teda dĺžku obrazu) získať? Jednoducho si premerajte šírku steny a tú následne vynásobte ⅜.

Rozmiestnenie

Radi by ste oživili stenu v kúpeľni, ale stretávate sa s nie príliš priestrannými plochami a úzkymi stenami? Stavte na šikovné rozmiestnenie. Kúpte si sadu niekoľkých malých obrázkov, ktoré môžete zavesiť nad seba alebo do radu za sebou, čím opticky zväčšíte šírku múru. Aj v predsieňach alebo obývacích izbách sa môžete pohrať s rozmiestnením. Skupinu obrazov môžete zakúpiť spoločne ako napríklad trojdielny obraz dohromady tvoriaci jeden celok (triptych), alebo postupne nakúpiť obrázky rozličných rozmerov, ktoré spája jedna téma. Tie môžete zavesiť do kruhu alebo napríklad hviezdicovito.

Obraz môžete zakúpiť v niekoľkodielnom sete tvoriaceho jeden celok

Farby

Výber farieb obrazu podriaďte štýlu miestnosti. Ak máte steny izby vytapetované ornamentálnymi vzormi alebo vymaľované rôznofarebnými odtieňmi, voľte radšej striedmejšie obrazy s jemnými líniami a menej výraznými motívmi. Do izieb s nevýraznými stenami bez prítomnosti dominantného solitéru v podobe závesného kresla alebo iných výrazných doplnkov, môžete popustiť uzdu fantázie a zvoliť výrazné farby, ktoré budú dobre kontrastovať s okolím. Riadiť sa ďalej môžete psychológiou farieb, kedy podľa mnohých techník (napríklad podľa čínskeho učenia Feng-šuej), konkrétne farby bezprostredne ovplyvňujú ľudskú náladu.

  • Fialová: melancholická, mystická, umelecká, introvertná

  • Modrá: studená, svieža, upokojujúca, duchovná

  • Zelená: prírodná, svieža, dôverná, upokojujúca, harmonizujúca

  • Sivá: nenápadná, rozumná, pasívna, stabilná

  • Čierna: tajomná, stiesňujúca, hlboká, udržujúca odstup

  • Biela: otvorená, nevinná, chladná, sterilná

  • Oranžová: veselá, dynamická, energická, povzbudzujúca, optimistická

  • Žltá: otvárajúca, dynamická, veselá, ľahkomyselná

  • Červená: vyzývavá, materiálna, posilňujúca, agresívna, vášnivá

  • Ružová: ženská, rozširujúca, emočná, nežná

  • Hnedá: útulná, nenáročná, odolná, dôverná

Spracovanie

Výsledný motív, farbu aj veľkosť môžete zakúpiť v rôznych prevedeniach. Medzi tie klasické patrí obraz na plátne, známy tiež ako kanvas (z anglického canvas). Ten je oproti plagátom trvanlivejší a pôsobí elegantnejšie. Do moderných interiérov skvele zapadnú sklenené obrazy, ktoré pôsobia krehko a veľmi luxusne. Vyrobené bývajú z kaleného bezpečnostného skla. Prírodným a pevným dojmom pôsobia lakované obrazy na drevenej doske. Takéto modely sú veľmi odolné a výborne sa hodia napríklad do detských izieb.

Rám

V závislosti na danom type obrazu a jeho spracovaní sa sami rozhodnite, či ho ešte opatríte rámom. U mnohých moderných kúskov často nie je ani potrebný. Obrazy bez rámu zaujmú čistými líniami voľne nadväzujúcimi na stenu. Takéto modely lepšie splynú s vaším interiérom. Naopak obrazy s rámom pôsobia svojsky a mnohokrát samotný rám ešte pozdvihne umeleckú hodnotu obrazu. Vyberať môžete z klasických drevených, farebných alebo aj strieborných líšt. Obrazy s dreveným rámom sa hodia skôr do interiérov vybavených taktiež dreveným nábytkom. Pozor na rámy farebné, nemali by byť vo farbe, ktorá prevláda na obraze. Ten by potom mohol stratiť na výraze a ľahšie na stene zaniknúť.

Moderné sklenené aj panelové obrazy sa vyrábajú bez rámu a pôsobia veľmi ľahko

Údržba a čistenie

Na obrazoch rovnako ako na poličkách a iných dekoráciách sa po čase usadzuje prach. K pravidelnému čisteniu vám postačí jemná prachovka. Na väčšie nánosy môžete použiť mäkkú kefku alebo štetec. Ak dávate prednosť prírodným čističom, vyskúšajte cibuľu. Tou možno čistič dokonca aj olejomaľbu, kedy cibuľu rozkrojíte napoly a ľahkým dotykom prechádzate po obraze. Cibuľa maľbu krásne vyčistí a rozjasní farby. Ak sú obrazy chránené sklom, môžete ich čistiť horúcou destilovanou vodou, ktorá nezanecháva šmuhy. Pre lesklý efekt použite lyžičku octu.

Rámy postačí raz za čas očistiť handričkou s trochou saponátu a zakonzervovať leštidlom na nábytok. Ak je obraz opatrený lakovaným rámom, použite po očistení vodou bezfarebný vosk.